Νταμπλ για τον LALIZA..!!

Με Χρυσά γράμματα έγραψε το όνομα της στην ιστορία του Ναυτιλιακού Πρωταθλήματος, Marine League η ομάδα LALIZAS FC κατακτώντας το Νταμπλ.

Κύπελλο και Πρωτάθλημα πήγε στους ερυθρόλευκους Ιστιοπλόους.

Για δεύτερη φορά στο Marine League ομάδα κατάφερε να κατακτήσει το Νταμπλ .. (Η πρώτη ομάδα που το κατάφερε ήταν η LEVENTAKIS FC την αγωνιστική περίοδο 2016-2017 στα πλαίσια του 3ου Marine League

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ 6ου MARINE LEAGUE 2019-2020: LALIZAS FC
(LALIZAS FC - EVALENT  4-1)

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ 6ου MARINE LEAGUE 2019-2020: LALIZAS FC
(RENAISSANCE SHIPBORKERS - LALIZAS FC  4-9)

Ένας καταπληκτικός τελικός του πρωταθλήματος ανάμεσα στους LALIZAS FC - EVALENT δύο κατά γενική ομολογία καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος (μαζί με MARITA HELLAS, NAVIOS, BIAMAX ALMI TANKERS, RENAISSANCE SHIPBROKERS και SPANOPOULOS GROUP οι οποίες έφτασαν στην 8αδα).

Οι ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα ξεδιπλώνοντας τις ποδοσφαιρικές τους αρετές σ' ένα γήπεδο που λόγω των ημερών είχε μόνο 5 φιλάθλους ακολουθώντας όλοι τα αυστηρά υγειονομικά πρωτόκολλα.

Τις κούπες τις σήκωσε ο μεγάλος αρχηγός της ομάδας  ΙΑΣΟΝΑΣ ΛΑΛΙΖΑΣ  ο οποίος πίστευε από την προηγούμενη χρονιά τις δυνατότητες των συμπαικτών του. Να υπενθυμίσουμε ότι η ομάδα σε όλο το Πρωτάθλημα αλλά και τους αγώνες του Κυπέλλου έκανε μόνο μια ήττα την 1η Αγών. του πρωταθλήματος με αντίπαλο την BIAMAX ALMI TANKERS.

Στο Τελικό του Πρωταθλήματος από την αρχή φάνηκε πως θα δούμε ένα όμορφο και ανοικτό ματς αν και η EVALENT έδειχνε να δίνει χώρο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην ομάδα LALIZA FC η όποια από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις της με πολύ πίεση και κατοχή μπάλας.  Έτσι δεν άργησε να έρθει το 1-0  από τον ΛΑΜΠΡΟ ΚΟΥΛΟΥΡΗ στο 16' λεπτό με γκολ από κόντρα το οποίο βοήθησε πολύ στην ψυχολογία της ομάδας του.  Έως την λήξει το α' ημιχρόνου η EVALENT είχε 1-2 ευκαιρίες όχι τόσο κλασικές για γκολ και έτσι το 1-0 εις βάρος της ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε λίγο χαλαρά για την ομάδα της EVALENT και αντίστοιχα με μια φανερή δυναμική και παρατεταμένη πίεση από την ομάδα της LALIZAS FC.

Στο 6ο λεπτό έγινε το 2-0 από τον κορυφαίο του τελικού ΓΙΩΡΓΟ ΣΤΙΒΑΚΤΑ με πάρα πολύ ωραίο πλασέ. Εκεί φάνηκε η ομάδα του να παίρνει μια ανάσα και πιθανόν να πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε όμως η EVALENT βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και αντεπιτέθηκε και έτσι μετά από συνεχόμενη πίεση τους έκλεισαν στην άμυνα και δεν άργησε να γίνει το 2-1 με σκόρερ τον καταπληκτικό αρχηγό της EVALENT ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΡΚΟΥ (έναν από τους μεγαλύτερους κανονιέρηδες του πρωταθλήματος).

Κάπου εδώ φάνηκε το άγχος για την ομάδα LALIZAS FC, κάτι σα να βαραίνουν τα πόδια.. όμως σ’ αυτό το σημείο μίλησαν οι στυλοβάτες της ομάδας, ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΝΤΙΔΟΣ που με πανέξυπνη εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον ΙΑΣΟΝΑ ΛΑΛΙΖΑ  ανάμεσα από τρεις παίκτες και έκανε το 3-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς -όλοι αντιλήφθηκαν ότι με αυτό το γκολ κλείδωσε το παιχνίδι όπως επίσης φάνηκε πόσο δουλεμένη, οργανωμένη και με σταθερές θέσεις των παικτών είναι η ομάδα LALIZAS FC.  Αυτό που μας εντυπωσίασε ήταν πως ενώ τα πόδια βάρυναν μετά το 2-1 συνέχιζαν να παίζουν το σύστημά τους και έβρισκαν ο ένας τον άλλο με "κλειστά μάτια".

Πάντως η EVALENT δεν το έβαλε κάτω και συνέχιζε να πιέζει όμως σε μία αντεπίθεση ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΙΒΑΚΤΑΣ κάνει το 4-1 όπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι.

συνθέσεις
LALIZAS FC: ΙΑΣΟΝΑΣ ΛΑΛΙΖΑΣ (C)  1γκολ, ΛΑΜΠΡΟΣ ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ 1γκολ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΙΒΑΚΤΑΣ 2γκολ, ΦΩΤΗΣ ΠΕΡΙΦΑΝΗΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΝΤΙΔΟΣ, ΝΙΚΟΣ ΔΑΓΛΑΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ, ΝΙΚΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ, ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΑΣΙΜΑΚΗΣ

EVALENT: ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΚΟΥ (C)  1γκολ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΚΙΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ,  ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΜΠΡΕΡΜΠΕΡΗΣ, ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΚΑΜΠΑΡΩΝΗΣ, ΣΚΟΠΕΛΙΤΗΣ, ΧΡΙΣΤΟΓΛΟΥ

Μια ποδοσφαιρική χρονιά έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με πολύ όμορφες ποδοσφαιρικές στιγμές!!!
Ένα μεγάλο μπράβο σε όλες τις Ναυτιλιακές εταιρείες αλλά και σε όλους τους παίκτες που πήραν μέρος από το ξεκίνημα μιας πολύ ιδιαίτερης σαιζόν η οποία είχε πολλούς αγώνες, μια διακοπή λόγω καραντίνας, επιστροφή πριν το καλοκαίρι και PLAY OFFS και Τελικούς για πρώτη φορά το φθινόπωρο.